آیا ایرانیان نمیتوانند در سال ۲۰۱۹ وارد گرجستان شوند؟

Tbilisi airportحتما طی هفته های گذشته اخبار مربوط به گرجستان را پیگیری کرده اید. در تاریخ ۰۵ جوئن ۲۰۱۹ طی مراسم مجمع جهانی کشور های ارتودوکس، معاون دومای روسیه به عنوان رئیس این مجمع بر صندلی رئیس پارلمان این کشور نشست. همین اتفاقات کافی بود تا خشم مردم برانگیخته شود و تظاهراتی در مخالفت با این اتفاقات در خیابانهای تفلیس برگزار شود.

در پی این تظاهرات، مخالفتهایی با سیاستهای روسیه (به واسطه تنش درباره اوستیا و آبخازیا) انجام شد. روز ۵ شنبه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با صدور فرمانی تمام پروازهای شرکتهای روس را از تاریخ ۰۸ ژوئن ۲۰۱۹ به مقصد گرجستان ممنوع کرده و از تمام آژانسهای مسافرتی نیز خواست تورهای این کشور را ممنوع کند.

لذا با توجه به اهمیت صنعت توریسم در اقتصاد گرجستان و قطع شدن روابط با روسیه، فرصت بسیار مناسبی برای ایرانیان بوجود آمده که بتوانند با سفر به گرجستان چه به قصد گردشگری و چه به قصد سرمایه گذاری و بیزینس بازار مناسب این کشور را تصاحب کنند.

-بر همین اساس توضیحاتی را مطرح میکنیم که حتما موقع ورود به گرجستان ضروری خواهد بود.

طبق اعلام وزارت کشور گرجستان، طی ۴ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ از ورود ۶۴۰۰ گردشگر خارجی جلوگیری به عمل آمده که از این تعداد نیمی ایرانی بوده اند. براساس گزارش این وزاتخانه ۳۰۰۰ گردشگر ایرانی از ابتدای ماه ژانویه تا آوریل از ورود به خاک کشور منع شده اند.

در گذشته کشور های منطقه و علی الخصوص گرجستان پذیرای گردشگر ان ایرانی برای تعطیلات ارزان و بدون محدودیت بودند. با بدتر شدن شرایط اقتصادی، میزان مهاجرت ایرانیان به کشورهایی که شرایط دریافت ویزای آسانتری دارند افزایش یافت.

شهروندان ایرانی پس از شهروندان ترکیه، چین و هند در رده چهارم مهاجرین در گرجستان میباشند. از دلایل ریجکت شدن گردشگر ان ایرانی برای ورود به گرجستان عدم ارائه مدارک واقعی و کافی بوده است. طبق اعلام دولت گرجستان، از سال ۲۰۱۲ تعداد ۲۸۹۵ تبعه ایرانی اجازه اقامت و کار در کشور را دریافت کرده اند.

بنابر توافق دو کشور ایران و گرجستان، شهروندان دو کشور میتوانند بدون ویزا مدت ۴۵ روز اقامت قانونی داشته باشند. طی سال گذشته میلادی ۲۹۰٫۰۰۰ گردشگر ایرانی از گرجستان بازدید کرده اند که این تعداد معادل ۴ درصد از کل گردشگران میباشند.

البته دلیل ممانعت از ورود گردشگر ان ایرانی به گرجستان چندان مشخص نیست ولی مشکلات بین المللی طی ماههای گذشته بی تاثیر نبوده است. به صورتیکه بر اساس جدیدترین رده بندی ارائه شده توسط  Passport Index پاسپورت ایران با ۴۲ امتیاز در پایین جدول و در کنار کشور سومالی و یمن قرارگرفته است.

البته بر اساس نظر هموطنانی که به گرجستان سفر میکنند اصلی ترین دلیل ممانعت پلیس مرزی از ورود گردشگر ان ایرانی، عدم ارائه بلیط برگشت معتبر و پذیرش هتل و همچنین همراه نداشتن پول کافیست. لذا به مواردی اشاره میکنیم که درصورت سفر به کشور به آنها نیاز دارید.

آنچه برای سفر به گرجستان نیاز دارید:

-بلیط رفت و برگشت

-پذیرش هتل (وچر) و بیمه مسافرتی

-همراه داشتن مقدار پول کافی جهت اقامت در گرجستان (حداقل از قرار روزی ۵۰ دلار)

-توانایی ارتباط برقرار کردن با پلیس مرزی کشور و ایجاد اعتماد از قصد سفر

چند توصیه :

-یکی از اشتباهات هموطنان گردشگر که منجر به ریجکت شدن و ایجاد مشکلاتی از جمله هدر رفتن هزینه سفر و ناراحتی میشود استفاده از مدارک جعلیست. دیده شده افرادی در قبال دریافت هزینه ای اقدام به صدور بلیط برگشت و پذیرش هتل و بیمه جعلی میکنند که پلیس جعلی بودن این مدارک را براحتی تشخیص داده و از ورود شخص برای مدت بسیار طولانی جلوگیری میکند. پس حتما بلیط رفت و برگشت تهیه کنید. حتما از هتل پذیرش بگیرید و نام و آدرس هتل خود را به خاطر بسپارید. حتما بیمه مسافرتی تهیه کنید. البته تهیه تور هم ساده تر است و هم مطمئن تر.

-شما باید در حدی بتوانید با پلیس مرزی ارتباط برقرار کنید که به او اطمینان بدهید مدارک و قصد از سفرتان حقیقیست. اگر خانوادگی سفر میکنید حتما پول مورد نیاز برای مدت اقامت (به ازای هر روز حداقل ۵۰ دلار) را نزد خود نگهدارید. چون پلیس کشور مدارک و پول هر گردشگر را جداگانه بررسی میکند.

-مدت زمان قانونی اقامت شما در کشور گرجستان ۴۵ روز است. اگر بیش از این مدت در خاک گرجستان حضور داشته باشید مرتکب تخلف شده اید و باید ۱۸۰ لاری جریمه پرداخت کنید. همچنین پلیس مرزی شما را یک متخلف شناخته و میتواند تا ۵ سال از ورود شما به گرجستان جلوگیری کند. این کار را نکنید!

همچنین توصیه میشود در صورت امکان از راه هوایی وارد گرجستان شوید. اکثر ریجکتیها از مرزهای زمینی گزارش میشوند!

و در صورت نیاز به رفت و آمد مکرر به کشور گرجستان حتما نسبت به اخذ ویزا یا اقامت موقت اقدام کنید.

با ما تماس بگیرید…

منبع : Radio Farda و Agenda

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] ولی بطور کلی میتوان گفت گرجستان روز به روز به سمت پایداری قانونی میرود. لذا اگر به عنوان توریست به گرجستان سفر میکنید حتما بلیط رفت و برگشت، وچر هتل و بیمه مسافرتی معتبر داشته باشید. (بیشتر بخوانید) […]

  2. […] ولی بطور کلی میتوان گفت گرجستان روز به روز به سمت پایداری قانونی میرود. لذا اگر به عنوان توریست به گرجستان سفر میکنید حتما بلیط رفت و برگشت، وچر هتل و بیمه مسافرتی معتبر داشته باشید. (بیشتر بخوانید) […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازدیدها: 173