در این مقاله سعی داریم به زبان ساده علت بروز مشکلات دریافت و تمدید اقامت هموطنانمان در کشور گرجستان را بررسی کنیم. لطفا تا پایان مطلب همراه ما باشید;

همانطور که همه میدانند طی یکسال گذشته برای ورود به گرجستان و دریافت و تمدید اقامت چه از طریق ملک و چه از طریق کارمندی و همچنین از طریق ثبت شرکت مشکلات بسیار زیادی برای هموطنانمان ایجاد شده. عمده این مشکلات ناشی از عدم یا کافی نبودن اطلاعات در خصوص قوانین مربوط به اتباع خارجی در گرجستان است.

این در حالیست که اکثر ایرانیان به دلیل عدم تسلط به زبان انگلیسی قادر نیستند از طریق سایتها و سازمانهای رسمی کشور گرجستان در خصوص مشکلات دریافت و تمدید اقامت  و مطالبات خود کسب اطلاع کنند. از طرف دیگر یکی از مشکلات کشور گرجستان شفاف نبودن و تغییر دائمی قوانین میباشد.

مشکلات عدم صدور یا تمدید اقامت

قوانین مربوط به دریافت اقامت، خرید املاک و اراضی، قوانین مربوط به مالیات، ثبت شرکت و حتی قوانین غیر پایدار و سلیقه ای در خصوص ورود به گرجستان.

بسیاری گلایه دارند که علیرغم عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان، پلیس مرزی گرجستان اجازه ورود به آنها نداده است!

عده ای عنوان میکنند که با وجود دریافت اقامت گرجستان (Georgian ID Card) ، پلیس مرزی از ورود آنان جلوگیری کرده!

عده ای ادعا میکنند که با وجود خرید ملک حتی با ارزش بیشتر از حداقل مورد نیاز (۳۵۰۰۰ دلار) و ارائه تمام مدارک مورد نیاز از جمله گواهی عدم سوءپیشینه، دریافت یا تمدید اقامتشان رد شده!

افرادی عنوان میکنند که اقامت ۳ ساله یا دائمشان تمدید نشده است!

ریجکت شدن در مرزها ورودی گرجستان

مشکل دریافت اقامت و ریجکت شدن در مرز گرجستان

دلایل ریجکت شدن ایرانیان در مرزهای گرجستان

ابتدا به بزرگترین مشکل ایرانیان در گرجستان یعنی ریجکت شدن یا عدم اجازه ورود به داخل کشور میپردازیم.

طبق تفاهم نامه مابین تهران و تفلیس از سال ۲۰۱۱ رژیم بدون روادید برقرار شد ولی در سال ۲۰۱۳ دولت گرجستان یکطرفه و بدون دلیل این تفاهم نامه را متوقف کرد. پس از پیگیریها و مخالفتها با این مسئله دوباره از سال ۲۰۱۶ اجرای این تفاهم نامه از سر گرفته شد و کماکان ادامه دارد.

تابستان سال ۹۷ به یکباره شرایط اقامت ایرانیان در گرجستان متحول شد. پیش از آن ایرانیان به راحتی و بدون هیچ پیشنیازی وارد گرجستان شده و پس از اتمام مدت ۴۵ روز قانونی اقامت، از یکی از مرزهای ساداخلو یا واله یا سارپی خارج شده و بلافاصله وارد میشدند. همین مسئله باعث حضور گسترده ایرانیان در گرجستان شده بود که البته مشکلاتی را هم برای گرجیها و هم برای ایرانیها بوجود آورده بود.

یکی از مشکلات همیشگی ایرانیان در ورود به سایر کشورها بی توجهی به قوانین مرزیست. از جمله همراه داشتن اقلام دارویی غیر مجاز و همچنین همراه داشتن مقدار غیر مجاز ارز است. لازم به ذکر است که همراه داشتن حتی یک برگ قرص استامینوفن کدئین جریمه نقدی و حتی حبس بسیار سنگین در پی خواهد داشت.

ولی بطور کلی میتوان گفت گرجستان روز به روز به سمت پایداری قانونی میرود. لذا اگر به عنوان توریست به گرجستان سفر میکنید حتما بلیط رفت و برگشت، وچر هتل و بیمه مسافرتی معتبر داشته باشید. (بیشتر بخوانید)

اگر جهت خرید املاک یا راه اندازی کسب و کار و یا دریافت اقامت کارمندی به این کشور سفر میکنید حتما در اسرع وقت نسبت به ثبت درخواست اقامت در ساختمان عدالت تفلیس اقدام کنید.

**طبق تجربه میتوان گفت که دولت گرجستان هر از چند گاهی نسبت به تسویه اتباع خارجی اقدام میکند. افرادی که اقامت این کشور را دریافت نکردند، افرادی که شرکت ثبت کرده اند ولی گردش مالی مشخص و شفافی ندارند، افرادی که مالیات نمیدهند و کسانیکه مرتکب جرم یا حتی تخلف شده اند جزء اولین گروههایی هستند که از حضورشان جلوگیری میشود!